Przejdź do treści

Dlaczego warto czytać dzieciom

Młody i dynamicznie rozwijający się umysł dziecka wchłania otaczający go świat jak gąbka. Maluch uczy się wtedy języka, zachowań społecznych i szuka wzorców postępowania do naśladowania. W końcu czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Tak więc jeśli nie zaczniemy od najmłodszych lat czytać dziecku książek, może potem już do nich nie sięgnąć z własnej woli. Brak czytania na głos za młodu przynosi też inne straty.

Dlaczego warto czytać dziecku?

Oswajanie dziecka ze słowem pisanym, poprzez czytanie na głos, stymuluje rozwój jego mózgu. Malec słuchając czytanki wyłapuje bezwiednie nowe słowa, konstrukcje zdań, brzmienie nowych zgłosek, a nawet odmianę wyrazów. Jest to bardzo ważny element edukacji młodego umysłu. Pomaga w nauce języka ojczystego, co później może przełożyć się na szybszą naukę dokładnych zasad ortografii i gramatyki.

Nikt raczej nie zaprzeczy temu, że posługiwanie się zrozumiale mową jest jednym z fundamentów funkcjonowania człowieka w społeczeństwie. Poznawanie nowych słów wiąże się z rozbudzaniem w dziecku ciekawości świata. Oczywiście maluchy same z siebie potrafią być bardzo ciekawskie i zadawać dużo pytań. Jednak czytanie najlepiej pobudza, zarówno ciekawość jak i kreatywność dziecka. Poprzez bajki mamy możliwość pokazania malcowi innych zakątków Ziemi, czy świata wyobraźni.

Dzięki temu stworzymy w dziecku nawyk pytania o to, czego nie rozumie lub nie wie, wzbudzimy ciekawość świata i myślenie kreatywne. W końcu każdy chce, by dziecko potem w szkole wykazywało się kreatywnością i ciekawością świata.

Emocje

Kolejnym ważnym elementem rozwoju dziecka są emocje. Małe dziecko, tak jak dorosły, odczuwa całe spectrum uczuć. Jednak nie potrafi ich wyrazić, nazwać, bo nie wie jak. Wytłumaczenie przez rodzica uczuć też niewiele pomaga. Jak coś takiego można wytłumaczyć dziecku? – to druga sprawa. Na przykład miłość. Jest różna – rodzicielska, rodzinna, braterska. Dziecko może wyczuć różnice, ale nie umie ich nazwać.

Rodzic zaś nie zawsze znajdzie słowa lub przykład, na wytłumaczenie tych zawiłości. Dlatego z pomocą przychodzą książki, które w jasny dla młodego umysłu sposób przekazują tą wiedzę. Poprzez zachowania i myśli bohaterów zaprezentowane w bajkach uczy się emocji. Zaczyna nazywać emocje postaci i swoje. Często też bierze z bohaterów opowieści. Utożsamia się z nimi i naśladuje zachowania. Dlatego po czytaniu warto z dzieckiem porozmawiać. Zapytać się jak rozumie postawy, które były w książce. Co rozumie jako dobre zachowania, a co uważa za złe.

Wtedy będziemy mieli możliwość skorygowania rozumowania malucha, jeśli złe postępowanie zrozumie jako dobre. Nauczymy je pojmowania dobra, zła i konieczności brania odpowiedzialności za to, co się zrobiło.

Zaowocuje to też budową mocnej więzi między rodzicem, a dzieckiem. Dziecko długo będzie pamiętać wieczory, kiedy przytuleni czytaliście opowieści o smokach, księżniczkach, rycerzach i innych niesamowitych postaciach. Nawet 20 minut dziennie wspólnego czytania i rozmowy po niej sprawi, że dziecko będzie czuło się rozumiane i kochane.

Poświęcenie 20 minut dziennie na czytanie dziecku przynosi wiele pozytywnych skutków. Te kilka minut może pomóc dziecku w rozwoju i kształtowaniu własnej osobowości. Dlatego warto czytać dzieciom.