Przejdź do treści

Jaki kocyk dla niemowlaka?

  Jaki kocyk dla niemowlaka?

  Wybierając kocyk niemowlęcy musimy stanąć przed wieloma wyborami. Zdecydować się na kocyk minky, kocyk bawełniany, czy może jeszcze inny? Jak wybrać najlepszy kocyk? Na jaki wzór się zdecydować? Wybrać model grubszy czy cieńszy, mniejszy czy większy, z jednej warstwy czy z kilku? Zazwyczaj takie zakupy dostarczają wielu emocji. Warto jednak przyłożyć się do niech odpowiednio, jako że taki niewielki kawałek miękkiego materiału może wywrzeć na małe dziecko kojący i magiczny wpływ. Kocyk dziecięcy niewątpliwie powinien się znaleźć w pokoju każdego malucha.

  Po pierwsze: funkcjonalność

  Przed zakupem musisz ustalić przede wszystkim, jaką funkcję będzie pełnił kocyk. Czy zostanie przeznaczony na spacery czy do spania? Czy to pierwszy kocyk dla niemowlaka czy też któryś z kolei dla większego dziecka? Alternatywnym rozwiązaniem jest kocyk dla niemowlaka do zadań specjalnych.

  Po drugie: odpowiednia miękkość

  Odpowiednio miękki i przyjemny kocyk bardzo często jest używany przez maluszka jak najlepsza i najwierniejsza przytulanka, bez której nie sposób zasnąć. Ten pierwszy przyjaciel może pomóc stworzyć pierwsze urocze wspomnienia z okresu dzieciństwa. Co ciekawe, mnóstwo dorosłych osób jest w stanie praktycznie idealnie opisać swój pierwszy kocyk… i to z wielkim rozrzewnieniem. Dobrze dobrany kocyk nie tylko zapewnia dziecku ciepło, ale także jest… właściwie miękki. Dotyk przyjemnej tkaniny ma na dziecko bardzo duży, kojący wpływ. Jeśli otulimy maleństwo puszystym kocem, będzie się czuło bezpiecznie i przyjemnie. Mnóstwo osób wybiera kocyki bawełniane, choć równie dużym zainteresowaniem cieszy się kocyk bambusowy lub minki właśnie z powodu niesamowicie miękkiej faktury. Kocyki dla niemowląt jako niezbędny element wyprawki to także dobry pomysł na podarunek dla młodej lub przyszłej mamy. Idealnie sprawdzi się on na pierwszy, stylowy i przydatny prezent. Prawdą jest, iż takich nigdy nie za wiele.

  Po trzecie: idealny kocyk = idealna wielkość

  Rozmiar kocyka powinien być dobrany przede wszystkim do funkcji, jaką ma on pełnić. Za duży kocyk zakupiony do gondoli może albo zbytnio przylegać do ciała dziecka i je przegrzewać albo szybko się brudzić. Kupując kocyki dla niemowląt, powinno się raczej postawić na jak mniejszy rozmiar z możliwych – czyli najczęściej 75 na 100 cm. Jeśli dziecko jest większe, spokojnie można się zdecydować na rozmiar 100 cm na 120 cm czy 100 cm na 150 cm. Najmniejszym z kocyków można z łatwością otulić niemowlaka w odpowiedni sposób, a zbyt duży koc mógłby nawet był przyczyną przypadkowego upuszczenia dziecka. Za duży koc w łóżeczku również może nie być bezpieczny – maluch może w nim bowiem zaplątać główkę. Niewielki kocyk, jeśli dziecko już z niego wyrośnie, może z kolei posłużyć za otulacz do stóp. Zdecydowanie warto mieć kilka kocyków o różnych rozmiarach do zamiennego użytkowania.

  Kocyk dla noworodka

  Podczas wyboru kocyka powinno się zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których został on zrobiony. Bardzo ważne jest to, iż nie mogą być one szkodliwe lub drażniące dla skóry malucha. Nie powinny także wydzielać żadnych szkodliwych lub ostrych zapachów. Kocyk nie powinien także posiadać ostrych metek a nadruki na nim powinny być wykonane przy pomocy jedynie bezpiecznych barwników. Zaletą jest wybór kocyka z atestem lub certyfikatem (np. Oeko-Tex Standard 100 czy Tekstylia Godne Zaufania) – dzięki temu mamy pewność, iż przeszedł on wszystkie szczegółowe testy bezpieczeństwa. Kolorów czy wzorów do wyboru jest mnóstwo- w tej materii warto zdać się już jedynie na sugestię młodej mamy czy preferencje dziecka, jeśli jest już starsze.