Przejdź do treści

Darmowa zabawa i edukacja na wyciągnięcie ręki

Kreatywne kolorowankiNie jest tajemnicą, że proste dziecięce zabawy nie są jedynie sposobem na zabicie nudy, ale także pierwszą formą edukacji malucha. Bawiąc się dziecko wyrabia w sobie pewne nawyki i odruchy, które będą systematycznie rozwijane w miarę dorastania naszej pociechy.

Organizując dziecku wolny czas, rodzic powinien zastanowić się jaka forma jego spędzania będzie dla malucha najlepsza. W pierwszych latach życia szczególny nacisk należy położyć na rozwijanie samodzielności, kreatywności, cierpliwości oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Pomogą nam w tym dziecięce kolorowanki, czyli od lat znane i lubiane książeczki do samodzielnego kolorowania.

Zabawa i edukacja w jednym

Na pozór kolorowanie książeczek wydaje się być niczym innym, jak zwykłą dziecięcą rozrywką, jednak zastanówmy się nad tym trochę głębiej. Nadawanie kolorów istniejącym formom pozwala znacząco rozwinąć kreatywność malucha. Dziecko zastanawia się jaki kolor będzie najodpowiedniejszy dla danego elementu, po czym zaczyna realizować swoją wizję. Taka nauka zacznie procentować już w niedalekiej przyszłości – dziecko będzie postrzegało otaczający je świat w znacznie szerszej perspektywie, zyska zdolność radzenia sobie z sytuacjami wymagającymi indywidualnego podejścia oraz wyrobi w sobie nawyk konsekwentnego działania.

Na tym jednak nie kończy się długa lista walorów edukacyjnych, jakie niosą w sobie kolorowanki. Bardzo duże znaczenie ma fakt, że podczas tej niepozornej zabawy malec uczy się dokładności. Licząc na pochwałę ze strony rodziców, dziecko dołoży wszelkich starań, aby kolor nie wybiegał poza wyznaczony kontur.

Kolorowanie jest także najlepszym ćwiczeniem wyrabiającym rękę dziecka. Bawiąc się kredkami maluch uczy się z jaką siłą naciskać na kartkę papieru i jak nie wybiegać poza wyznaczony obszar. Wszystko to sprawi, że późniejsza nauka pisania będzie znacznie łatwiejsza.

Poznawaj dziecko podczas zabawy

Kolorowanki to także doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu i lepszego poznania swojej pociechy. Podczas zabawy dziecko zaczyna opowiadać o świecie, który tworzy na papierze, a opisując go przedstawia nam swoją własną wizję otaczającej go rzeczywistości. Równie duże znaczenie ma fakt, że wspólna zabawa daje dziecku poczucie zainteresowania ze strony rodzica. Dziecko poczuje się ważne i docenione, co pozytywnie wpłynie na poczucie własnej wartości, a stąd już krótka droga do sukcesów w późniejszym życiu.

Gdzie szukać kolorowanek?

Dobrą wiadomością dla wszystkich rodziców jest szeroka dostępność kolorowanek. Można je kupić niemal wszędzie – w sklepach z zabawkami i z artykułami dziecięcymi, w kioskach i salonikach prasowych, w super marketach czy nawet na stacjach paliw. Kolorowanki dla dzieci dostępne są też w Internecie – wystarczy odszukać odpowiednią stronę np. https://kolorowanki.info.pl/ i wydrukować interesujące nas motywy. Jeżeli rodzic posiada zdolności plastyczne, nic nie stoi na przeszkodzie aby sam stworzył kolorowankę dla swojej pociechy. Wystarczy ołówek, kartka papieru i trochę wyobraźni, którą wszyscy rozwijaliśmy w sobie jako małe dzieci.

Podsumowanie

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę jak ciężko znaleźć zajęcie, które zainteresuje nasze dziecko, a przy okazji będzie rozwijać jego zdolności i pasję. Kolorowanki pozwalają w pełni wykorzystać wolny czas dziecka. Umiejętnie łączą zabawę z poszerzaniem zdolności naszej pociechy idealnie kształtując przy tym pamięć i wyobraźnie. Uczą także kreatywności, trafnego użycia i łączenia barw, a dzięki wytyczonym linią pozwalają na wypracowanie dokładność. Kolorowanki zatem są doskonałym ćwiczeniem i zabawą, która z pewnością zainteresuje każde dziecko.