Twoje dziecko po raz kolejny przychodzi do Ciebie ze zdaniem “Nudzę się!”, a Ty już nie masz pomysłów czym mógłbyś je zająć? Zapoznaj się z poniższymi propozycjami, które są nową odsłoną gier, które na pewno kojarzysz z dzieciństwa. Zobaczysz, że można na nie spojrzeć inaczej.
Państwa – miasta
Państwo, miasto, roślina… każdy potrafi wymienić kategorie, do których należy dopisać odpowiedzi na daną literę. A gdyby na literę C nie pisać już tylko Cypr, Częstochowa, cebula, a zacząć: chemik, “Calineczka”, cymbałki… Proponujemy nową odsłonę tej gry. Naszymi kategoriami są: zawód, książka, instrument, sport, część garderoby i piosenka. Najprawdopodobniej ile głów, tyle byłoby nowych kategorii. Dobierz coś dla siebie!
Chowany + berek zamrażany
Jedna osoba szuka – reszta się chowa. Tak jest zawsze. Tym razem będzie odwrotnie. W tej grze, wynikającej z połączenia chowanego i berka zamrażanego, na początku należy wyznaczyć trasę i 5 przystanków, które będą musiały obejść wszystkie osoby, oprócz szukającego. Szukający ma za zadanie przeszkodzić w dotarciu do celu. Na starcie gry, podczas liczenia przez uczestników do 15, szukający chowa się. Dalej każdy z grupy musi po kolei dobiec do każdego z przystanków, podczas gdy szukający może zamrażać poszczególne osoby. Szukający nie może zamrażać jedynie osób które są na danym przystanku (np. dotykają wyznaczonego drzewa). Uczestnicy odmrażają się przez dotknięcie. Gra skończy się w momencie, gdy wszyscy uczestnicy dotrą do ostatniego przystanku, ewentualnie jeśli wszyscy zostaną zamrożeni przez szukającego, wtedy on wygrywa.
Scrabble
Rozgrywka partii tej gry przebiegnie całkiem inaczej w momencie, gdy zaczniecie układać słowa w obcym języku, którego się uczycie. W ten sposób zabawa będzie formą nauki. Można używać dla ułatwienia słownika, chyba że ktoś podejmie się wyzwania i spróbuje bez.
Ciepło zimno
W tej odmianie zabawy zamiast chowania jednej rzeczy, należy schować ich kilka, a następnie w każdej kolejce należy robić ranking i wtedy poszczególne zabawki będą “odpadać”.
Przykładowo: w zabawie biorą udział: miś, lalka, samochodzik, książka i piłka. Jedna osoba chowa te rzeczy, a druga ( z podpowiedziami ciepło – zimno, lub bez) szuka je. Chować i szukać można na zmianę i w różnych pomieszczeniach w domu. Zależnie od kolejności znalezionych rzeczy, dostają one punkty od 1 do 5. (Rzecz która została znaleziona jako pierwsza dostaje najmniej punktów, a ostatnia najwięcej.) Po drugiej kolejce ich chowania i szukania, jedna zabawka, która zdobyła najmniej punktów odpada z gry. Gra toczy się, aż do momentu, kiedy zostanie ostatnia zabawka – to ona wygrywa ;).
Do każdej znanej zabawy można wymyślić nieco odmienione zasady, które na nowo zajmą wszystkich grających. Potrzeba jedynie wyobraźni. Mam nadzieję, że te propozycje zachęciły Cię do wymyślenia własnych odmian znanych Ci zabaw.