Przejdź do treści

Drzewo genealogiczne – szablony i instrukcja, jak zacząć

Drzewo genealogiczne szablony i wzoryPoznawanie przodków oraz ich historii może być bardzo fascynujące. Nic dziwnego, że za rysowanie drzew genealogicznych biorą się młodsi i starsi. Jak się za to zabrać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Gdzie szukać informacji? Dzisiaj odpowiemy na te i wiele innych pytań w tak gorącym temacie jak drzewo genealogiczne. Szablony drzew możesz pobrać na naszej stronie zupełnie za darmo!

Pamiętaj, że drzewo genealogiczne” wcale nie musi wyglądać jak drzewo. Nazwa ta przyjęła się ze względu na rysowanie “rozgałęzień” wspominając o kolejnych przodkach rodziny. Z czasem jednak tych kolejnych odnóg tworzy się tak dużo, że drzewo zaczyna przypominać nic innego jak bardzo rozłożystą roślinę.

Nie wiesz, jak zacząć rysowanie drzewa genealogicznego? Pobierz szablony drzewa na naszej stronie internetowej. Możesz to zrobić kilkoma klikami zupełnie za darmo. To dobra baza, aby zacząć. Ale no właśnie… Jak w ogóle zabrać się za rysowanie drzewa genealogicznego?

Jak zrobić drzewo genealogiczne?

Przede wszystkim trzeba zacząć od… rozmowy. Najlepiej spotkać się z kimś, kto jest biegły w historiach rodzinnych. Najpewniej będzie to jakaś starsza osoba, ale niekoniecznie. Czasem osoby w średnim wieku i młodsze interesują się tym tematem. Warto podpytać w rodzinie, kto może Ci pomóc. A może projekt drzewa genealogicznego wykonacie razem?

Dobrym narzędziem wspierającym mogą okazać się… media społecznościowe. To właśnie tam możesz znaleźć profile osób ze swojej dalszej rodziny, z którą nie utrzymujesz kontaktów. Możesz się z nimi skontaktować, by dopytać o szczegóły. Kto wie, może nawiąże się fajna, nowa relacja rodzinna? Nie dowiesz się, póki nie spróbujesz! Oczywiście jeżeli planujesz wielkie drzewo genealogiczne i cofnięcie się kilka dobrych pokoleń, może się okazać, że bez dokumentów się nie uda. Mamy na myśli np. księgi parafialne. Te mogą być szczególnie pomocne, tam gdzie pamięć ludzka zawiodła. Głębsze poszukiwania ułatwią nam archiwa państwowe – mnóstwo z nich dostępnych jest online. Wiele osób twierdzi również, że bardzo pomocne mogą okazać się tak zwane akta zabużańskie, czyli metryki osób urodzonych na wschód od dzisiejszej granicy Polski. Można je odszukać na stronie www Archiwum Głównego Akt Dawnych.

Jeżeli szukasz innych metryk, to może się okazać, że to miejsce będzie bardzo przydatne. Warto jednak mieć jakąś bazę. By przeszukiwać dokumenty, musisz znać podstawowy, jakieś nazwiska, więzy rodzinne itd. Dlatego rozmowa z bliskimi będzie tu kluczowa i od tego warto zacząć.

Jak powinno wyglądać drzewo genealogiczne?

Jak powinno wyglądać drzewo genealogiczne?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak powinno wyglądać drzewo genealogiczne. Przede wszystkim wygląd naprawdę nie ma tutaj znaczenia. Wszystko zależy od Ciebie! Najłatwiej będzie pobrać nasze arkusze! To świetny sposób na to, by w ogóle zacząć. Możesz też wykonać prosty schemat, w którym rozpiszesz kolejne pokolenia. Na dole mogą znaleźć się najmłodsi członkowie rodziny, a na górze najstarsi, albo na odwrót. Są dwie szkoły, ale tak naprawdę obydwie metody są poprawne. Podejmij również decyzję (możesz to zrobić w trakcie rysowania drzewa genealogicznego), jak bardzo chcesz rozbudować drzewo – np. do ilu pokoleń i jak głęboko chcesz sięgać w zależności. Zazwyczaj drzewo genealogiczne obejmuje rodziców, dziadków, pradziadków i ich rodzeństwo. Wchodzenie dalej i głębiej również może być fascynujące, ale na pewno sprawi już sporo trudności i zajmie dużo miejsca. Decyzja należy do Ciebie 🙂

Zastanów się też, czy chcesz np. wklejać zdjęcia (przynajmniej te, które zdobędziesz). Drzewo genealogiczne bez zdjęć ma ogromną wartość, ale jeśli znalazłyby się na nim wizerunki bohaterów, to mogłoby być jeszcze ciekawiej!

Dlaczego warto wykonać drzewo genealogiczne?

Od tego tak naprawdę trzeba zacząć. Poszukaj w sobie motywacji, dlaczego chcesz rozrysować drzewo genealogiczne. To bardzo ważne, ponieważ po drodze może Cię najść sporo wątpliwości, czy chcesz to w ogóle robić dalej. Określenie na początku tego, DLACZEGO chcesz to zrobić, będzie Cię motywować.

Dlaczego warto? Naszym zdaniem to fascynująca przygoda, która nie tylko pozwala poznać swoich przodków, ale tym samym także siebie. Im więcej wiesz o swojej rodzinie, tym sięgasz w głąb siebie. Może się też okazać, że tworzenie takie drzewa genealogicznego okaże się dla Ciebie niezwykle interesującym zajęciem. Może znajdziesz w tym nową pasję i w przyszłości będzie pomagać tworzyć innym takie drzewa?

Kopiowanie materiałów do drzewa genealogicznego – porady

Jeżeli zdecydujesz się (a na pewno tak będzie – przecież nikt z rodziny nie podaruje Ci zdjęć, które są pamiątkami rodzinnymi, na zawsze) kopiować materiały do drzewa genealogicznego, to musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim – nie martw się tym, że nie posiadasz skanera. Oczywiście, jeżeli go masz, to zeskanuj zdjęcia. Jeśli jednak w Twoim domu nie znajduje się taki sprzęt, to po prostu użyj telefonu komórkowego. Te w miarę nowoczesne posiadają już dobre aparaty cyfrowe, które pozwolą Ci wykonać właściwą kopię. Pamiętaj jednak, by nie używać lampy błyskowej. Ta sprawi, że zdjęcia będą źle wyglądać, albo po prostu nie będzie widać niczego, co się na nich znajduje. Wystarczy, że ustawisz się przy dobrym dziennym świetle, np. blisko okna, i wykonasz zdjęcie. Zrób kilka wersji – wybierzesz potem najlepsze. Niektórzy radzą, aby zastosować samowyzwalacz. Te może bowiem zminimalizować ruch, czego efektem będzie nieporuszony obraz.




Co dalej? Warto obrobić graficznie takie kopie. Możesz użyć najprostszego, darmowego programu graficznego. Wystarczy nieco podbić kontrast, rozjaśnić czy pobawić się kolorami (chyba, że zdjęcie jest czarno-białe). Dokładnie uporządkuj wszystkie pliki. Poukładaj je na dysku, tak by w każdym momencie można było do nich dotrzeć bez trudu. To świetna pamiątka, nie tylko do drzewa genealogicznego! Najlepiej wykonać kopie zapasowe. Tak cenne pliki nie powinny być trzymane tylko w jednym miejscu.

Drzewo genealogiczne – o czym jeszcze warto pamiętać?

Jak już wspomnieliśmy – tworzenie drzewa genealogicznego nie należy do najprostszych czynności. Nie warto jednak nastawiać się negatywnie – wręcz przeciwnie! Odtwarzanie historii rodziny może być niezwykle fascynujące! I tak warto właśnie do tego tematu podejść. O czym jeszcze warto pamiętać, tworząc drzewo genealogiczne? 

  • Łatwo nie będzie – oczywiście możemy się mylić i akurat w Twoim przypadku stworzenie bardzo rozbudowanego drzewa będzie bardzo proste. Niemniej jednak z doświadczenia wiemy, że nie jest to proste zadanie i po drodze może pojawić się sporo trudności. Wtedy warto sobie przypomnieć, dlaczego to robisz.
  • Świetne zadanie dla całej rodziny – warto wziąć pod uwagę wspólne wykonywanie drzewa, np. podczas spotkania rodzinnego. To świetna okazja do wspominek i naprawdę miłego spędzania czasu. Zróbcie sobie herbatę, pokrójcie ciasto, nalejcie kieliszek wina i do roboty!
  • Cierpliwość jest złotem – wykonanie drzewa genealogicznego to sporo pracy. Niezależnie od tego czy będziesz robić to samodzielnie czy ze wsparciem rodziny (np. podczas spotkania z bliskimi) to trzeba jednak nastawić się, że zajmie to sporo czasu. Dlatego nie warto planować, że drzewo wykonamy w tydzień. Lepiej dać sobie dużo czasu, najlepiej nieograniczonego. Przecież to nie wyścigi, prawda?
  • Będą braki – jeżeli trudno Ci doszukać się niektórych członków rodziny w drzewie, to trudno. Oczywiście postaraj się odkryć wszystkie karty, ale jeżeli kogoś zabraknie w drzewie, to się nic nie stanie. Możesz to uzupełnić później jak się dowiesz, albo po prostu tak już zostanie. Nic na siłę. Robisz to dla siebie i bliskich, nie musi być idealnie.

 

Drzewo genealogiczne – wzór

Chcesz zrobić drzewo genealogiczne? Szablony, darmowe i bardzo atrakcyjne, znajdziesz jak zwykle na naszej stronie internetowej. Sprawdź, który podoba Ci się najbardziej. To świetna baza do tego, aby zacząć swoje genealogiczne działania. Koniecznie zaangażuj w to dzieci. Niech maluchy uczą się, jak zrobić drzewo genealogiczne. Najpewniej będą mieć też takie zadanie w szkole. Warto uświadamiać najmłodszym, jak ważna jest historia rodzinna!