Przejdź do treści

Szlaczki dla dzieci

Gdy dziecko chwyta długopis/kredkę do ręki, to wchodzi w całkiem nowy i niezwykle atrakcyjny dla niego świat. Z czasem warto by maluch zaczął rysować szlaczki. Dlaczego? Nie chodzi tylko o zabawę, ale także o stymulowanie procesu jego rozwoju. To przygotowuje dziecko do nauki pisania. Dlatego warto podsunąć maluchowi szlaczki do druku, które można pobrać na naszej stronie zupełnie za darmo. Jeden klik, wydruk na domowej drukarce i kreatywne pomoce edukacyjne gotowe!

Szlaczki dla dzieci

Szlaczki do druku dla Twojego dziecka

Szlaczki dla dzieci to nic innego jak forma zabawy. Maluchy najczęściej uwielbiają spędzać czas w ten sposób. Jeżeli dziecko ma opory przed tą czynnością, to warto go zachęcić. Może porysować razem z nim? Albo razem przejrzeć szablony ze szlaczkami, tak by pociecha wybrała sobie to, co najbardziej jej się podoba. Szlaczki, choć wydają się mało poważne, to jednak są niezwykle istotne. Ich rysowanie przyniesie dziecku wiele korzyści. Przede wszystkim stanowi bardzo dobre przygotowanie do opanowania sztuki pisania. Jest tez świetnym treningiem motoryki ciała dziecka. I kolejna, niezwykle ważna funkcja, to stymulowanie procesu rozwoju malucha.

Poza tym szlaczki ozdobne to wstęp do pisania. Rysując tego typu elementy maluch ćwiczy swoją płynność oraz precyzję ruchów. Tym samym poprawia także koordynację ruchów i wzroku. Wspiera również sprawność motoryczną.

Szlaczki dla maluchów
Szlaczki do druku dla dzieci
Szlaczki dla przedszkolaków
Szlaczki z figurami dla dzieci
Szlaczki do zeszytu kreski
Szlaczki z owocami i warzywami do druku
Szlaczki ze zwierzętami do wydruku
Szlaczki dla młodszych dzieci
Szlaczki do druku




Szlaczki dla dzieci – doskonałe ćwiczenie nie tylko dla dłoni

Rysowanie szlaczków pozwala ćwiczyć dziecku dłonie. Maluch uczy się jak trzymać narzędzie do pisania (np. długopis czy pisak). Porusza dłonią oraz całą ręką. A to oznacza, że dziecko trenuje tym samym palce, dłoń, nadgarstek, ale również ramię i przedramię.

Szlaczki do wydruku

Zatem rysowanie niepozornych szlaczków to nic innego jak rozwój motoryki ciała oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dlatego warto rozpocząć rysowanie szlaczków jak najwcześniej. Wielu rodziców zadaje jednak pytanie – kiedy? W którym momencie podsunąć maluchowi szlaczki do wydruku? Może w pewnym momencie będzie za wcześnie? A może jest już na późno?

Faktycznie wątpliwości może być cała masa, ale spokojnie. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie kiedy będzie idealny moment. Każdy rodzic zna swojego malucha najlepiej. Warto mieć gotowe szlaczki do wydruku i po prostu próbować. Na pewno dziecko zainteresuje się w dowolnym momencie. A jeśli długo nie będzie wykazywać chęci do zabawy szlaczkami, to zastosujmy to, o czym napisaliśmy wyżej – pokażmy dziecku, że świat szlaczków jest niezwykle atrakcyjny! Ćwiczmy razem.

Szlaczki dla 4-latka czy dla 5-latka?

Najwięcej dzieci rozpoczyna swoją przygodę ze szlaczkami w wieku 4 lat. I rzeczywiście, gdy zapytamy wielu specjalistów o to, kiedy zacząć rysować z dzieckiem szlaczki, to właśnie taki wiek padnie jako odpowiedź. Trzeba jednak przyznać, że nie jest to żaden wyznacznik. Są dzieci, które zaczynają wcześniej, a są takie, które dopiero w wieku 5 lat zainteresują się szlaczkami. Prawda jest jednak taka, że im szybciej zaczniemy, tym lepiej. Wiele czynności warto kształtować we wczesnym dzieciństwie. To właśnie wtedy umysł dziecka działa doskonale – chłonie świetnie wszystkie informacje.

Szlaczki do wydrukowania na domowej drukarce będą najlepszym materiałem do ćwiczeń. W zupełności wystarczą. Nie trzeba robić tutaj żadnych zakupów. Arkusze ze szlaczkami wystarczy pobrać na naszej stronie internetowej i wydrukować. Koniec. Taki materiał do ćwiczeń pomoże ukształtować więź pomiędzy dłonią, mózgiem i oczami. Każdy kolejny ruch naszego malucha będzie coraz bardziej sprawny i pewny.

Jakie szlaczki podsunąć maluchowi?

Szlaczki szlaczkom nierówne. Niektóre są mniej, niektóre bardziej skomplikowane. Warto postarać się dobrać arkusze do wieku i umiejętności dziecka. Każdy rodzic będzie widział czy te szlaczki dla 5-latki będą odpowiednie, a może jednak są zbyt łatwe i będą to szlaczki dla 3-latka? Pamiętajmy też, że wydruki podsuwane naszemu malcowi muszą być atrakcyjne, ciekawe, a nie nudne i bez wyrazu. Dziecko musi skupić swoją uwagę na wydrukach, ale jednocześnie nie powinno się też rozproszyć. Jeżeli na danym arkuszu będzie znajdowało się zbyt wiele informacji, to malec będzie się dekoncentrował. Wówczas odrzuci podsunięte mu szlaczki i zajmie się czymś innym.

Z tego też powodu warto dobrze się zastanowić nad podsunięciem odpowiedniego arkusza. Warto przejrzeć różne zaproponowane przez nasz szlaczki. Wzory są różnorodne i na pewno znajdziemy odpowiednie, czyli takie które zainteresują naszą pociechę. Synek uwielbia samochody i dinozaury? To super. Warto poszukać czegoś w klimacie. A może jednak coś związanego z roślinami czy zwierzątkami? Super. Opcji jest mnóstwo! Im dłużej maluch będzie skupiał się na nowym zadaniu, tym większa szansa, że polubi tę czynność na dłużej. Dlatego tak ważne jest to by użyć wszelkich środków, które go zainteresują.

Dziecko na pewno będzie rysowało też szlaczki w przedszkolu. Warto podpytać wychowawców, jak dokładnie to wygląda. Jakie arkusze są wykorzystywane i jak naszemu dziecku podoba się to zadanie. Może warto w domu kontynuować proces rozpoczęty w przedszkolu. Im dziecko starsze tym pewniej rysuje już szlaczki literopodobne. Jeżeli w przedszkolu nie zostały wprowadzone tego rodzaju wydruki, to nie ma sensu się wahać, tylko zastosować je w domu.

Nauka rysowania szlaczków – jak powinna wyglądać?

Dobre pytanie. Jak nauczyć dziecko rysowania szlaczków? Krok pierwszy to demonstracja. Rodzic powinien zaprezentować swojej pociesze, jak to robić. Najpierw wyraźnie pokazuje, jak trzymać kredkę lub inne narzędzie do pisania. Ważne, by trzymać pisak pomiędzy trzema palcami – kciukiem, placem wskazującym oraz palcem środkowym. Rodzice powinni pilnować, aby palce dziecka, które trzymają kredkę, nie leżały na kartce papieru, ale były ponad nią (najbardziej optymalna odległość to 2 centymetry). Warto zwrócić także uwagę na siłę, z jaką dziecko trzyma kredkę. Jeżeli mięśnie naszego dziecka będą zbyt napięte, to maluch może szybko się zrazić i nie będzie chciał dalej rysować szlaczków. Kredka musi być trzymana delikatnie, dość luźno. Gdy zwrócimy uwagę na chwyt, to czas na rysowanie szlaczków. I tutaj znowu rodzic pokazuje, jak to zrobić, pomału, dokładnie, oddając pisak dziecku, by próbowało powtórzyć ruchy. Dużo czasu i cierpliwości i dziecko w końcu podłapie, jak wykonywać tę czynność.

Rysowanie szlaczków to jeden z najlepszych treningów dla dziecka przed nauką pisania. Warto zatem wydrukować szablon i działać! Warto również pamiętać, że na naszej stronie internetowej można znaleźć także inne szablony do wydruku, np. arkusze do nauki pisania cyferek czy arkusze stricte do nauki pisania liter.