Zabawki zalegające w każdym kącie dziecięcego pokoju, a nawet w innych pomieszczeniach w domu, czasem stają się męczące — zwłaszcza gdy dorosłym domownikom zdarzy się stanąć bosą stopą na klocek Lego… Jak i gdzie przechowywać zabawki dla dzieci? Zebraliśmy dla Was pomysłowe rozwiązania!
Kiedy w naszym domu pojawiają się dzieci, chcemy, by miały do dyspozycji zabawki, które wspomogą ich rozwój, pozwolą miło spędzać czas, a nawet rozwiną pasję i szczególne umiejętności. Rodzina i znajomi również często obdarowują najmłodszych niespodziankami — kolejnymi zabawkami. Małe zabawkowe imperium szybko rozrasta się do imponujących rozmiarów. Jak zapanować nad bałaganem i wreszcie uporządkować zabawki dla dzieci?
Przechowywanie zabawek — przepis na sukces
Nie ma jednego sposobu, który sprawdzi się u wszystkich. Za każdym razem trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników: dostępny metraż, wybór konkretnego miejsca, które chcemy przeznaczyć na miejsce dla zabawek, a także udogodnienia dla najmłodszych — w końcu to maluchy najczęściej będą wykorzystywać miejsce, w którym czekają na nie zabawki. Upewnijmy się, że przygotowane miejsce jest dla dzieci bezpieczne (np. jeśli jest to komoda — warto przykręcić ją do ściany), a także łatwo dostępne — tak, by dziecko mogło samodzielnie wyjąć zabawki, którymi chce się pobawić.
Warto wykorzystać takie elementy, które będą atrakcyjne dla dziecka i pomogą w nauce sprzątania. Przykładowo, dziecku łatwiej będzie uprzątnąć klocki do wiklinowego kosza lub dużego kartonu niż do wysoko umieszczonej szuflady. Co więcej, wykorzystanie kreatywnych rozwiązań wzbudzi w dziecku ciekawość i sprawi, że chętniej będzie porządkowało swoje zabawki.
Rzadziej używane zabawki powinniśmy umieścić w miejscu, w którym się nie zakurzą i nie zniszczą. Podczas porządków warto przejrzeć zabawki i pozbyć się tych, którymi dzieci już się nie bawią. Możemy oddać je za darmo, umieszczając ogłoszenie w internecie lub przekazać np. do domu dziecka, rodziny zastępczej, przedszkola — oczywiście po wcześniejszej konsultacji z pracownikami placówki. Dzięki temu nie będziemy gromadzić niepotrzebnych przedmiotów, a inne dzieci będą mogły skorzystać z zabawek, które w naszym domu leżałyby nieużywane.
Sposób na porządek w zabawkach? Segregacja i nauka
Nie wystarczy wstawić do dziecięcego pokoju kilku pojemników lub skrzynek na zabawki. Powinniśmy wymyślić skuteczny sposób segregacji i w wyraźny sposób oznaczyć poszczególne pojemniki, by dzieci wiedziały, gdzie znajdują się poszczególne przedmioty. W tym celu możemy wydrukować obrazki z klockami, pluszakami, puzzlami, grami itd. — i umieścić je na odpowiednich pojemnikach.
Co więcej, słynne słowa rodziców „idź posprzątać w swoim pokoju” nie są magicznym zaklęciem, które rozwiąże problem. Pokażmy dziecku, jak sprzątać, układać i segregować przedmioty. Pobawmy się razem w sprzątanie, celując klockami do pojemnika niczym na meczu koszykówki, włączmy element rywalizacji, sprawdzając, kto pierwszy sprzątnie zabawki — dzięki temu nudny obowiązek zmienimy w przyjemne doświadczenie i zbudujemy pozytywne skojarzenia.
Jak przechowywać zabawki? Garść inspiracji
Zanim kupimy gotowe pojemniki czy meble na zabawki dla dzieci (np. ze sklepu TaniaKsiazka), zastanówmy się, czy możemy wykonać je samodzielnie. A może dysponujemy gotowymi akcesoriami, które możemy wykorzystać do uporządkowania zabawek? Okazuje się, że wiele jesteśmy w stanie zdziałać samodzielnie. Do uporządkowania zabawek możemy wykorzystać:
- pojemniki, wiklinowe kosze, a nawet… stare walizki odnowione w ciekawy sposób. Takie przedmioty świetnie nadadzą się do przechowywania niewielkich zabawek i klocków.
- drewniane skrzynki — ekologiczne i bardzo estetyczne. Możemy wyposażyć je w kółka, dzięki czemu dziecku łatwiej będzie wyciągnąć skrzynkę, gdy będzie chciało się pobawić. Upewnijmy się jednak, że skrzynka nie ma ostrych krawędzi i drzazg.
- rozkładany worek na klocki — przedmiot genialny w swojej prostocie. Okrągły kawałek materiału ze sznurkiem wszytym na krawędzi. Dzięki temu po rozłożeniu tworzy miejsce do zabawy, a uporządkowanie klocków zajmuje chwilę! Co więcej, worek można powiesić za sznurek na wieszaku na ścianie.
- słoiki lub kubki — świetnie sprawdzą się do przechowywania kredek, flamastrów i innych akcesoriów papierniczych. Można wykorzystać także opakowania po lodach lub metalowe pudełka po ciastkach.
- duży kosz na pranie — pomieści większe zabawki i mnóstwo maskotek!
- organizer na drzwi szafy, który możemy powiesić na ścianie lub drzwiach wejściowych do dziecięcego pokoju. Świetnie sprawdza się do uporządkowania lalek i innych mniejszych zabawek.
- wiszące huśtawki lub małe, ręcznie zrobione z kawałków materiału hamaki możemy umieścić na ścianie i przechowywać w nich maskotki.
- Specjalna skrzynia na zabawki lub skrzynia do przedpokoju — ten praktyczny mebel zapewnia sporo miejsca do przechowywania, a także dodatkową przestrzeń do siedzenia lub leżenia dla malucha.
Pamiętajmy jednak o umiarze! Zbyt wiele akcesoriów oznacza zagracony pokój. Jeśli zachowamy równowagę i na bieżąco będziemy pozbywać się zabawek, z których dziecko wyrosło, zadbanie o porządek stanie się znacznie łatwiejsze.