Przejdź do treści

6 pomysłów na piękne ozdoby świąteczne DIY. Poczuj magię świąt!

Pomysły na piękne ozdoby świąteczneŚwięta Bożego Narodzenia kojarzą się z czasem pełnym miłości, ciepła i magii, a wszystko to podkreślone jest przez wyjątkowe ozdoby. Na szczęście dekoracje nie muszą być drogie. Można zrobić je samodzielnie nadając im niepowtarzalnego charakteru!

Jakie ozdoby można wykonać tanio i przyjemnie?

Istnieje wiele sposobów na udekorowanie domu na Święta Bożego Narodzenia. Wiele z nich jest łatwych, prostych i nie nadwyręży domowego budżetu. Na poniższej liście – dekoracje świąteczne zrób to sam, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.Święcące butelki

Prosty sposób na zrobienie lampionów, które nadają mieszkaniu wyjątkową atmosferę ciepła. Wystarczy umieścić sznur lampek choinkowych w pustej butelce, na przykład po winie. Grupka takich butelek będzie wspaniale się prezentować na półce, przy choince czy na parapecie przy oknie.

Święcące butelki

Najprostszym sposobem jest wypuszczenie kabla od lampek świątecznych przez szyjkę butelki. Nieco bardziej skomplikowaną metodą jest wywiercenie otworu na kabel w denku butelki – w ten sposób ozdoba będzie prezentować się w bardziej elegancki sposób.

Ozdoby choinkowe z szyszek i żołędzi

Zazwyczaj na drzewku bożonarodzeniowym wieszane są różnego rodzaju bombki i zabawki. Można je skutecznie zastąpić szyszkami i żołędziami zebranymi w lesie czy w pobliskim parku. Na szyszkę wystarczy założyć kawałek filcu imitującego czapkę, na brzegu szyszki tuż pod linią czapki nakleić nos wykonany z masy solnej, a na koniec zostaje jedynie doczepienie stożka waty będącego bujną brodą Mikołaja. Ozdoby można dowolnie modyfikować dodając szaliki, oczy, peleryny oraz inne elementy stroju.

Ozdoby choinkowe z szyszek i żołędzi

Drugą, znacznie prostszą do wykonania, ozdobą są złote i srebrne żołędzie, które wystarczy pokryć odpowiednią farbą w aerozolu, a po wyschnięciu umieścić na choince.

Ażurowe bombki na choinkę

Tutaj należy przygotować delikatny klej usztywniający (najlepiej w wiaderku), białe sznurki, balony i oliwkę kosmetyczną.

Ażurowe bombki na choinkę

Pierwszym krokiem jest nadmuchanie balonów (nie powinny być duże) oraz zanurzenie sznurków w kleju. Drugim etapem jest nasmarowanie balonów oliwką kosmetyczną i owinięcie ich przygotowanymi wcześniej sznurkami. Tak przygotowane materiały należy odwiesić do całkowitego wyschnięcia. Ostatnią czynnością jest delikatne przebicie balonów i wyciągnięcie ich resztek spomiędzy usztywnionych sznurków, które zachowają swój kształt. Tak przygotowane bombki gotowe są do powieszenia na choince.Szyszkowe choinki

Uroczą ozdobą są niewielkie choineczki wykonane z szyszek. Do ich przygotowania wystarczą szyszki, zielona farba, kawałki sznurka, klej i mini doniczka, w której roli doskonale sprawdzą się chociażby nakrętki od butelek.

Choinka z szyszek

Nakrętkę wystarczy pomalować brązowym lub złotym kolorem, aby skutecznie imitowała doniczkę.

Do tak przygotowanej podstawy wystarczy przykleić szyszkę pomalowaną na zielono (lub dowolnie wybrany kolor). Tak przygotowaną choinkę można dowolnie ozdabiać: owijać sznurkiem brązowym, beżowym lub nawet kolorowym, tworzyć i zawieszać niewielkie ozdoby czy zamieścić na jej szczycie niewielką gwiazdę.

Tak przygotowane choinki doskonale sprawdzą się jako dekoracje świąteczne na stole i półkach.

Bożonarodzeniowy wianek

Bożonarodzeniowy wianek

Obowiązkowa ozdoba świąteczna na ścianę lub drzwi wejściowe. Wianek cieszy oko, a jednocześnie jest tani i prosty w przygotowaniu. Wystarczy zebrać giętkie gałęzie i pomalować je na biało, srebrno lub złoto za pomocą farby w aerozolu. Po ich wyschnięciu wystarczy starannie je posplatać i związać za pomocą cienkich drucików. Całość można dodatkowo ozdobić za pomocą waty lub doklejanych ozdób.

Bombki choinkowe 3D

Wyjątkowo piękne i przyciągające wzrok ozdoby choinkowe, które wymagają odrobiny pracy, ale efekt wart jest odrobiny poświęconego czasu!

Bombki choinkowe 3D

Do stworzenia bombek 3D na choinkę potrzebnych będzie kilka podstawowych rzeczy: przezroczysta taśma klejąca, sztywna folia bezbarwna, czarny marker (najlepiej do płyt CD), sztuczny śnieg lub sól kuchenna, przezroczyste bombki otwierane i oczywiście nożyczki. Przydadzą się również szablony z grafikami świątecznymi.

Po zaopatrzeniu się w powyższe przedmioty można przejść do działania. Folię należy przyciąć w taki sposób, aby pojedyncze kartoniki mieściły się w zamkniętej bombce. To własnie na folii trzeba narysować świąteczne obrazki z szablonów (proste wzory reniferów, choinek, domku z piernika, sań Świętego Mikołaja – można popuścić tu wodze fantazji).

Drugim krokiem jest wsypanie do bombek soli lub sztucznego śniegu (opcjonalnie może być również wata). Do połówki bombki za pomocą taśmy wystarczy przykleić folię z namalowaną grafiką. Nadmiar taśmy można odciąć po zamknięciu przezroczystej bombki. Po powieszeniu ozdoby na choince sztuczny śnieg powinien znaleźć się na spodzie bombki (do wysokości 1/3, maksymalnie do połowy w ten sposób, aby nie zasłaniać obrazka na folii). Z kolei grafika powinna być umieszczona we właściwej pozycji.

Tak przygotowane bombki z efektem 3D będą przyciągać wzrok, a goście z pewnością będą nimi zachwyceni.

Bożonarodzeniowe ozdoby świąteczne DIY

Święta Bożego Narodzenia są wyjątkowym okresem, którego wyjątkowa atmosfera wyczuwalna jest już z początkiem grudnia. W witrynach sklepów pojawiają się pierwsze ozdoby, w galeriach handlowych można usłyszeć piękne kolędy, a ludzie zazwyczaj są w doskonałym humorze. Nawet jeśli mają wiele na głowie w związku ze zbliżającą się Wigilią.

Własnoręcznie przygotowane ozdoby świąteczne podkreślą ten magiczny klimat i dodadzą uroku w każdy domu. Bożonarodzeniowe stroiki, bombki czy wianki DIY nie tylko pozwolą zaoszczędzić pieniądze, ale sprawią, że te święta z pewnością będą niezapomniane! Przy okazji zapraszamy na naszą świąteczną stronę z kolorowankami na Boże Narodzenie.