Przejdź do treści

8 pomysłów na zabawę z maluchami w czasie domowej kwarantanny

  Zabawa z maluchami w czasie domowej kwarantanny

  Trudna sytuacja, w jakiej epidemia koronawirusa postawiła niemal cały kraj, rzuca wyzwania także rodzicom, którzy nierzadko muszą godzić pracę zdalną z opieką nad najmłodszymi członkami rodziny. Jak znaleźć sposób na dziecięcą nudę w szczególnych warunkach, jakie stanowi domowa kwarantanna? Oto ciekawe pomysły na zabawę z dziećmi!

  Zamiast wyprawy do lasu

  Domowa kwarantanna czy podejmowana samodzielnie w ochronie własnego zdrowia izolacja utrudnia nie tylko zabawy na świeżym powietrzu, ale także wspólne spacery, np. do lasu. Jeśli nasze dzieci kochają przyrodę, warto poszukać w sieci stron, które umożliwiają podglądanie leśnych zwierząt w ich naturalnym środowisku. Kamery transmitujące relacje na żywo znajdziemy np. na stronach leśnictw lub portali miast. Czekanie, aż w kadrze pojawi się sarna lub żubr może zająć nasze pociechy na długie godziny, a przy okazji będzie także cenną lekcją cierpliwości!

  Aktywnie w ciągu dnia

  Moment, w którym dostęp do ulubionego placu zabaw jest utrudniony, a hulajnoga czy rowerek muszą poczekać na lepszy czas, warto wykorzystać, aby zachęcić maluchy do aktywności fizycznej na innych polach. Zaangażujmy pociechy do wspólnej gimnastyki, pamiętając, aby dobrać ćwiczenia zarówno do ich wieku, jak i możliwości. W sieci oraz w mediach społecznościowych znajdziemy wiele tutoriali i poradników, które podpowiedzą nam, jak ćwiczyć z dziećmi.

  Poznajemy las, wieś, miasto…

  Zabawy, jakie chcemy wykonywać w wspólnie z maluchami w sytuacji, gdy towarzyszy nam domowa kwarantanna, warto dobrze zaplanować. Ciekawym pomysłem może być podział ich na obszary tematyczne, za pomocą których zapoznamy dzieci z funkcjonowaniem określonych obszarów lub miejsc – np. życia w mieście, prac wykonywanych na wsi czy popularnymi zawodami. Tego typu pomysły na zabawę z dziećmi to dobra forma zapoznania ich z tajnikami pracy lekarza, fryzjera czy bibliotekarki. Wykorzystajmy zabawki, które dziecko już posiada, aby np. inscenizować scenki lub teatrzyki, sięgnijmy do książeczek lub znajdźmy w sieci odpowiednie materiały video.

  Własnoręczne ozdoby

  Ciekawym i cieszącym się dużą popularnością pomysłem może okazać się zaangażowanie najmłodszych w przygotowanie samodzielnie wykonanych dekoracji. Wiele przedmiotów, które będą w tym celu pomocne, znajdziemy w domowym zaciszu. Z kawałków bibuły i rolek po papierze toaletowym mogą powstać kolorowe motyle, a z drewnianej łyżki i skrawków materiału – domowej roboty kukiełki. Tego typu prace będą świetnym polem do popisu dla kreatywności naszej pociechy.

  Masa solna wraca do łask

  Jeśli nasze maluchy uwielbiają lepienie z plasteliny lub ciastoliny, a tego typu akcesoria są poza naszym zasięgiem, nie gorszą alternatywą będzie… masa solna, którą być może wielu z nas pamięta jeszcze z zajęć plastycznych organizowanych w szkołach. Jak ją wykonać? Przepis na masę solną uwzględnia tylko 3 składniki:

  • 1 miarkę drobnoziarnistej soli
  • 1 miarkę mąki
  • ½ miarki wody

  Wodę dolewamy dopiero w momencie, gdy zmieszamy sypkie składniki. Wyrobione ciasto powinno przypominać swoją konsystencją plastelinę. Możemy z niego wykonać zwierzątka, ramki na zdjęcia, dekoracje, które następnie wspólnie z maluchem pokolorujemy farbami.

  Plecionki, bransoletki, biżuteria

  Z resztek włóczek, muliny lub innych materiałów, jakich nierzadko nie brak w naszych domach, możemy wykonać piękne plecionki, breloczki lub bransoletki. Pomysł ten może przypaść do gustu szczególnie starszym pociechom, którym wymagająca więcej uwagi praca nad tego typu ozdobą nie przysporzy trudności. Jeśli posiadamy także koraliki lub innego rodzaju szklane czy plastikowe elementy dekoracyjne – wykonane przez dziecko akcesoria mogą zyskać niepowtarzalny charakter. Co więcej, angażujące kreatywność pomysły na zabawę z dziećmi mogą przerodzić się w nowe hobby naszej pociechy!

  Origami z maluchami

  Innym zajęciem może być zapoznanie malucha ze sztuką składania papieru. Wystarczy zwykła kartka, nożyczki i dopasowana pod względem stopnia trudności instrukcja wykonania. W sieci znajdziemy wiele wskazówek, które powstały zarówno z myślą o najmłodszych, jak i nieco starszych pociechach. W oparciu o nie, nasze dzieci mogą stworzyć zwierzątka, kwiaty i rozmaite ozdoby, których wykonywanie pomoże im ćwiczyć precyzję.

  I tak nie mam się w co bawić…!

  Co jednak w przypadku, gdy konieczność pozostania w domu, z jaką wiąże się kwarantanna, a zarazem problem, który doskonale zna każdy rodzic, jakim jest paradoks posiadania wielu zabawek przy jednoczesnym twierdzeniu naszej pociechy, że nie ma się czym bawić, spędza nam sen z powiek? Wówczas warto przekonać malucha, aby postarał się wykonać nowe zabawki… samodzielnie. Możliwości w tym zakresie są niemal nieograniczone – od pierwszych prób szycia pluszaków pod czujnym okiem rodzica, po opracowanie własnej gry planszowej czy własnoręczne stworzenie książeczki z łamigłówkami i rebusami, którą do uzupełnienia otrzyma siostra lub brat.

  Bycie rodzicem wymaga nie lada kreatywności – szczególnie w wyjątkowych warunkach, z jakimi wiąże się kwarantanna. Jednak, gdy spojrzymy na konieczność pozostania w domu z perspektywy malucha i wykorzystamy dostępne pod ręką akcesoria oraz materiały, mamy szansę zrealizować wiele pomysłów na doskonałą zabawę bez wychodzenia z domu.