Przejdź do treści

Antystresowe spędzanie czasu, czyli kolorowanki dla starszych

Antystresowe kolorowanki dla dorosłych

Codziennie stajemy przed wyzwaniami które bardziej lub mniej szargają nasze nerwy i wyprowadzają z równowagi. Oczywistym jest że nie wpływa to dobrze na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego dobrze znaleźć sposób by skutecznie rozładowywać negatywne emocje. Rozwiązań jest wiele, a wśród nich nowy trend – antystresowe kolorowanki dla dorosłych.

Kolorowanki – o co w tym chodzi?

Zgadza się, chodzi po prostu o kolorowanie obrazków kredkami, mazakami itd. Choć wydaje się że jest to zajęcie przeznaczone wyłącznie dla dzieci, nic bardziej mylnego! Kolorowaniem zajmuje się wielu dorosłych! Są wśród nich zarówno osoby artystycznie uzdolnione, jak i mnóstwo amatorów, którzy dopiero zaczynają przygodę z tym rodzajem sztuki, bądź robią to jedynie dla rozrywki i przyjemności.

Wiele książek do kolorowania zatytułowanych jest np. “Antystresowy relaks kolorowankowy”, antystresowy czyli pomagający się odstresować, wyciszający, co na prawdę działa. Najlepsze w tym wszystkim jest to że nie trzeba być artystą by kolorować. Najpopularniejsze wzory do kolorowania to np. ornamenty, rośliny, zwierzęta, ale znajdziemy również te tematyczne, jak np. sceny z “Harrego Pottera”.

Można dowolnie dobierać barwy, stosować różne techniki, nie skupiając się na tym czy efekt końcowy będzie porównywalny z dziełami na miarę największych malarzy.

Skąd brać kolorowanki i kredki?

Tu możliwości jest coraz więcej. W miarę rozpowszechnienia mody na antystresowe kolorowanie pojawia się więcej tego typu produktów. Zakupów można dokonywać przez Internet lub stacjonarnie na przykład w Empiku. Tam można zaobserwować że kategoria ta ma już swój odrębny dział. Kredki, markery, cienkopisy i inne, także są powszechnie dostępne. Gdy nie mamy środków na zakup kolorowanek, możemy też wydrukować znalezione w Internecie obrazki i pokolorować je tym co mamy w domu. Na to hobby nie trzeba wydawać fortuny.

Bardziej ambitne osoby, dla których celem jest nie tylko miłe spędzenie czasu i wyciszenie się ale przede wszystkim estetyczny i wysoko artystyczny efekt końcowy, także mają duże pole do popisu. Wzbijając się na wyższy poziom, możemy zmieniać kolorowanki, dodawać różne elementy lub wreszcie sami je tworzyć! Z upływem czasu zdolności rozwijają się, ćwiczymy cieniowanie, umiejętne dobieranie kolorów, dodawanie elementów itd.

Źródła kolorowanek

Swoimi gotowymi pracami i opiniami możemy podzielić się na przykład na Facebook’u. Założony został tam profil dla dorosłych pasjonatów kolorowania, znajdziemy go pod nazwą „Kolorowanki dla dzieci”. Liczy już ponad 2500 członków, którzy bardzo aktywnie się na nim udzielają. Wstawiają zdjęcia swoich prac, proszą o opinie, porady, wspierają się nawzajem. Podpowiadają gdzie i jakie produkty do kolorowania są dostępne, które warte są zakupu, a które nie.

Tak banalna czynność, pamiętana z dziecięcych lat, może zaowocować w coś pięknego, a przy tym zapewnia ciągły rozwój i relaks. Jest to forma spędzania wolnego czasu, która może nie każdemu przypadnie do gustu ale na prawdę jest godna polecenia.