Przejdź do treści

Jak spędzić wieczór z dzieckiem?

Jak spędzić wieczór z dzieckiem?

Pytanie z pozoru wydaje się banalne, lecz szybko okazuje się, że wielu rodziców jest tak zabieganych, że często nie mają czasu ani nie wiedzą jak spędzić czas z dzieckiem. Dlatego też dziś chętnie poruszę ten temat i przedstawię kilka propozycji, które dzieciom i rodzicom przypadną do gustu.

1. Czytanie przed snem

Wieczór z dzieckiem można spędzić na wspólnej lekturze książek. Na polskim i zagraniczny rynku istnieje wiele ciekawych pozycji książkowych („Mały Książę”, „Baśnie Braci Grimm”, „Julka i Filip”). Warto wybierać takie książki, które będą uczyć i rozwijać wyobraźnię dziecka. Wieczorem, kiedy jesteśmy zmęczeni, możemy zaproponować dziecku wspólne czytanie, np. podział na role lub strona na stronę. Takie podejście z pewnością zachęci dziecko do sięgnięcia po książkę. Oprócz czytanek i bajek dostępnych na rynku warto też przyjrzeć się tym, które powstają na blogach. Bez dodatkowych kosztów kupna książki można przeczytać ciekawą bajkę („Kotek Maniuś”, „Złocieńka i Wojtek”) oraz popularne wiersze dla dzieci.

2. Opowiadanie bajek

Opowiadanie bajek dzieciom być może niewiele różni się od czytania bajek, ale wymaga od rodzica większej kreatywności. To jednak nie jest takie trudne, jak może nam się wydawać. Najlepiej rozpocząć bajkę od „Dawno, dawno temu…” lub „Dziś wydarzyło się coś niezwykłego…”. We własnym opowiadaniu można odwołać się do minionych lat, zabawnych wydarzeń lub przedstawić swoje dziecko jako bohatera niezwykłej historii albo przedstawić własną wersję wydarzeń znanej bajki. Z pewnością dziecko zachwyci opowieść, a rodzice staną się bohaterami domu.

3. Wspólne śpiewanie

Wspólnymi siłami można zdziałać niezwykłe rzeczy, nawet jeśli mamy marny głos. Gdy nasz zawiedzie, może okazać się, że nasze dziecko to urodzona gwiazda. Przez kilka chwil śpiewajmy z dzieckiem ulubione piosenki, kołysanki, zasłyszane hity. Nawet jeśli będziemy fałszować, to tak wspólnie spędzony czas pozwoli nam zbliżyć się do siebie, a rodzicom pozwoli nabrać dystansu do własnej osoby.

4. Rysowanie

Czysta kartka, kredki, ołówek, mazaki i do roboty. Czemu by nie zorganizować konkursu na najpiękniejszy rysunek? Tylko, co można narysować? Na przykład „Mój niezwykły sen”, „Upragnione wakacje”, „Mata, tata, moi bohaterowie”, „Upragniony prezent”. Naprawdę, bez względu na temat, jaki wybierzecie, to dziecko zapamięta ten wieczór jako jeden z ulubionych. Dlatego też zachęcamy do odwiedzenia przygotowanego przez nas działu – nauka rysowania dla dzieci.

5. Zabawa w Indianina

Z pewnością wielu z nas pamięta to z dzieciństwa. Przebieranki, niezwykłe imiona, okrzyki wojenne i bieganie po całym pokoju. Wydawać się może, że to głupie i zbędne przed spaniem, ale dziecko straci przy tym nadmiar energii, a my nabierzemy uśmiechu.

6. Zimno, gorąco

Pamiętacie to? Jedna osoba chowa jakiś przedmiot, a reszta go szuka. Gdy ktoś jest blisko, mówimy: „ciepło, cieplej, gorąco”, a gdy za daleko: „chłodno, zimno, lodowato”. Zabawa jest przy tym przednia.

7. Pytania

Zabawa w pytania jest bardzo prosta. Dobrze się w nią gra, gdy oprócz pytającego, są jeszcze dwie osoby. Tak więc zadajemy proste pytania, które przychodzą nam do głowy, np.: skąd jest mleko? Z czego robi się chleb? Kto jest najlepszym przyjacielem człowieka? Jaki owoc ma dużo witaminy C? Oczywiście, jeżeli nasze dzieci są starsze, to można pokusić się o jeszcze ciekawsze pytania, np.: Najdłuższa rzeka Europy? Jaki jest ulubiony przysmak jaguara? Jakie zwierzę jest najwyższe na świecie? Przez cały czas zapisujemy na kartce punkty. Duch rywalizacji szybko wciągnie dzieci w grę i z pewnością popchnie do większego zdobywania wiedzy. A my? Może okazać się, że mama i tata to chyba wiedzą wszystko.

8. Wspólne przygotowanie kolacji

Tu nie chodzi o samo przygotowanie posiłku, ale o przygotowanie dosłownie wszystkiego. Szykujemy z dzieckiem posiłek i ładnie go dekorujemy. Potem wspólnie nakrywamy do stołu: obrus, serweta, talerze, sztućce, serwetki, świeczki, kwiaty… Ładnie się ubieramy i włączamy nastrojową muzykę. I tak jemy w domowej restauracji.

8. Kołysanki dla dzieci na dobranoc

Spędzenie wieczoru z dzieckiem przy kołysankach na dobranoc może być bardzo przyjemnym i kojącym doświadczeniem dla obu stron. Oto kilka sugestii, jak można spędzić czas z dzieckiem:

  1. Wybierz kilka ulubionych kołysanek: Możesz poszukać na kanale Bajkogrodzik TV lub w swojej własnej kolekcji kilku kołysanek, które Twoje dziecko lubi najbardziej. Możecie je posłuchać razem, a ty możeś zaśpiewać do nich razem z dzieckiem.
  2. Przygotuj przestrzeń: Przygotuj miejsce do spania dla dziecka. W zależności od wieku dziecka, może to być łóżeczko, materac na podłodze lub po prostu wygodna kanapa. Upewnij się, że dziecko jest wygodnie ułożone i ma odpowiednią ilość kocyków i poduszek.
  3. Stwórz przyjemną atmosferę: Wycisz światło w pokoju i włącz muzykę kołysanek na niskiej głośności. Możesz też zapalić lampkę nocną lub świeczkę, aby stworzyć ciepły i kojący nastrój.
  4. Poświęć czas dla dziecka: Ciesz się obecnością swojego dziecka i poświęć mu swoją uwagę. Możesz opowiadać mu ciepłe historie, przytulać się i łagodzić stres. Spędź czas w ciszy i skupieniu, słuchając kołysanek i dając dziecku poczucie bezpieczeństwa.
  5. Stwórz swój własny rytuał: Możesz stworzyć swój własny rytuał związane z kołysankami. Możecie śpiewać kołysanki razem, czytać ciepłe opowieści lub po prostu odpoczywać w milczeniu. Ważne, aby zrobić to, co sprawia, że wyjście z łóżka jest łatwiejsze dla Twojego dziecka.

Pamiętaj, że spędzenie wieczoru z dzieckiem przy kołysankach na dobranoc to wyjątkowy czas dla was obojga. Ciesz się tą chwilą i pozwól sobie na chwilę odprężenia po ciężkim dniu.

Być może któraś z propozycji Was zainteresuje. Z pewnością przedstawione pomysły i każde prawdziwe spędzenie czasu z dzieckiem skutkuje zawiązaniem relacji, buduje zaufanie i otwiera dziecko na rodziców i ludzi. Warto spędzać czas z dziećmi teraz, bo później może być za późno…