Przejdź do treści

Jak narysować? Rysowanie dla dzieci – krok po kroku

Każdy może czerpać radość z rysowania, czasem jednak nie wiadomo od czego zacząć. Obiekt, który chciałoby się narysować, wydaje się nadmiernie skomplikowany. W tym dziale pokażemy, jak nawet najbardziej złożone przedmioty można zamienić na zestaw znacznie prostszych kształtów. Od tego należy zaczynać rysowanie.

Jak narysować

Niewiele do tego potrzeba. Właściwie wystarczą ołówek i papier. Ten ostatni nie może być za cienki, można go bowiem podrzeć podczas wymazywania gumką. Ołówki mają różną twardość. Bardzo twarde (5H) dają cienką, delikatną kreskę, która najlepiej nadaje się do wykańczania ilustracji. Bardzo miękkie (3B) zostawiają grubszy, ciemniejszy ślad. Na początek jednak najlepszy będzie ołówek średniej twardości (HB).

Rysunki krok po kroku

Rysunki można kolorować farbami, tuszem albo flamastrami. Cienkopisy nadają się do obrysowywania konturów, grube flamastry – do wypełnień.

Zamieszczone tutaj łatwe rysunki, krok po kroku, ukazują, jak wcielać w życie wszystko, o czym powiedziano wyżej. Rysowanie kota, psa czy konia przebiega łatwymi do zakończenia etapami. Przypatrzcie się uważnie każdemu kształtowi przed i po narysowaniu. Jeśli okaże się, że ma niewłaściwe proporcje lub jest w nieodpowiednim miejscu, poprawcie przed przystąpieniem do kolejnego etapu rysowania. Dzięki temu następny element trafi już na właściwe miejsce i w ten sposób powstanie wspaniały rysunek.

Jak narysować choinkę
Jak narysować świętego Mikołaja?
Jak narysować Kubusia Puchatka
Jak narysować SpongeBoba?
Jak narysować Hello Kitty?
Jak narysować Minionka?
Jak narysować Impostora Among Us?
Jak narysować Angry Birds?
Jak narysować psa
Jak narysować kota
Jak narysować konia?
Jak narysować kurę?
Jak narysować kaczkę?
Jak narysować krowę
Jak narysować dinozaura?




Rysowanie dla dzieci - jak się do tego zabrać?

Najważniejszym narzędziem rysownika są oczy. Błąd, który popełnia wiele osób, polega na rysowaniu obiektów nie takimi, jakie widzą, ale takimi, jakimi im się wydaje, że być powinny. Oddanie właściwych proporcji to połowa sukcesu. Zacząć trzeba od uważnego przyjrzenia się przedmiotowi i rozłożenia go w wyobraźni - na prostsze segmenty, zwracając uwagę na to, o ile większe, dłuższe albo krótsze są poszczególne elementy. Popatrzmy, gdzie się ze sobą łączą i pod jakim kątem, gdzie ich kontury się zaokrąglają, a gdzie tworzą linie proste.

Jak nauczyć się rysować łatwe rysunki?

Łatwe rysunki

Nauczyć się rysować wcale nie jest trudno. Każdy z nas od najmłodszych lat uczy się chodzić, mówić, czytać i pisać, a rysowanie jest łatwiejsze od tych czynności! Jest to po prostu umieszczanie na papierze znaków będących odwzorowaniem określonych doznań wzrokowych. Aby dobrze rysować, trzeba przede wszystkim bardzo tego pragnąć. Oczywiście, to pragnienie musi iść w parze z wytrwałością i umiejętnością obserwacji, a także gotowością do poprawiania nieuniknionych błędów. To ostatnie jest bardzo ważne, błędy bowiem same w sobie nie są niczym złym: dają okazję do ciągłego doskonalenia, jeśli będziemy właściwie do nich podchodzić.

Nieustanna praktyka i regularne powtarzanie tych ćwiczeń pozwolą nabyć swobody odwzorowywania wszelkich form. Swoboda ta w miarę upływu czasu będzie wzrastać. Warunkiem jednak skutecznej nauki rysowania i postępów jest wytrwałość. Jeżeli nie poddamy się zniechęceniu, dość szybko dostrzeżemy rezultaty naszej determinacji w pokonywaniu trudności. Pamiętajmy: najważniejsze jest regularne wykonywanie wyznaczonych ćwiczeń i cierpliwe poprawianie błędów, które dostrzeżemy w swoich pracach. Starajmy się nie ulegać zniecierpliwieniu; czas spędzony na korekcie rysunków nie jest czasem straconym, lecz dobrze wykorzystanym.

Nauka rysunku dla dzieci

Bardzo pomocna w osiąganiu postępów może się okazać praca w grupie. Mogłoby się wydawać, że rysowanie jest zajęciem bardzo osobistym, intymnym, w istocie jednak jest ono czynnością jak najbardziej publiczną, ponieważ rysunki tworzy się z myślą o tym, by inni zechcieli je obejrzeć i zaakceptować. Dlatego warto pokazywać swoje prace i wysłuchiwać opinii na ich temat osób postronnych. To ważne, bo często można z tych wypowiedzi wyłowić coś, czego nie zauważyliśmy lub pominęliśmy. I nie należy się obrażać, jeśli komuś nasze prace się nie spodobają.

Wytrwała praca znaczy niekiedy więcej niż sam talent, dlatego nie poddawajmy się, gdy ogarnie nas zniechęcenie. Nauka rysunku dla dzieci może dostarczyć cudownych doznań i wielkiej satysfakcji, nawet jeśli nasze prace nigdy nie staną się popularne. Rozsmakujmy się więc w rysowaniu!