Flagi kolorowanki edukacyjne do druku
Flaga narodowa jest dla obywateli symbolem dumy. Symbolizuje kraj, jego przekonania i wartości. Kraj poprzez flagę przedstawia swoją filozofię i stosunek do reszty świata. Kolorowanki flagi narodowe mają również zakorzenione w ich projektach złożone znaczenie. Kolory i symbole flagi mają określone znaczenia związane z kulturą i tradycją kraju.
Flagi narodowe – kolorowanki dla dzieci
Dzieci są często uczone o flagach w szkole podstawowej. Jednak mają one trudności z zapamiętaniem flag przez dłuższy czas. Kolorowanki flagi to doskonały sposób na zapoznanie dzieci z flagami różnych krajów. W ten sposób na długo je zapamiętają. Oto wszystkie flagi świata do wydrukowania, które można pokolorować zgodnie z ich znaczeniem.
Flaga Polski
Flaga jest jednym z symboli państwa, oficjalny symbol suwerenności. Barwy flagi Polski to dwa poziome pasy: biały oraz czerwony. Jest to projekcja kolorystyki godła państwowego.
Godło Polski to orzeł biały na czerwonym polu. Zgodnie z zasadami heraldyki, czyli nauki, która bada proces kształtowania się herbów, pas górny reprezentuje białego orła. Czerwony to pole tarczy herbowej. Każdy Polak niezależnie, czy jest dzieckiem czy osobą dorosłą, powinien znać flagę Polski.
Często już dzieci w przedszkolu, żeby łatwiej zapamiętać jak wygląda nasza flaga, wykonują prace plastyczne np. kolorowanki związane z flagą Polski.
A jak pomylimy kolory? Wtedy opiszemy flagę Indonezji albo Maroka. A o pomyłkę nietrudno! Flaga Indonezji i Maroka na górze ma kolor czerwony a na dole kolor biały. Jest jeszcze jeden kraj, który ma flagę w takich samych kolorach. Jest nim Malta. Flaga Malty również składa się z koloru białego i czerwonego jednakże w pionowym ułożeniu dwóch pasków.
Historia flagi Polskiej
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej towarzyszy nam w najważniejszych momentach dla narodu, zarówno w radości, jak i w smutku. Choć oficjalnie za symbol państwowy uznana została dopiero 1 sierpnia 1919 roku, to jej historia sięga średniowiecza. Wywodzi się z chorągwi średniowiecznej, gdzie na czerwonym polu był umieszczony biały orzeł. Pierwsze prawne regulacje dotyczące flagi narodowej zostały przyjęte przez sejm Królestwa Polskiego w 1831 roku.
Od 2004 roku 2 maja obchodzimy święto flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To dzień, w którym jeszcze mocniej możemy odczuwać dumę z naszej ojczyzny, a także docenić walkę wszystkich tych, którzy za nią ginęli.
Wiadomo, jak wygląda polska flaga. Jednak nie każdy wie, że jej kształt, proporcje i odcienie barw są bardzo dokładnie określone i zapisane w dzienniku ustaw.
Pamiętajmy, że fladze należy się odpowiedni szacunek. Nie należy po niej pisać ani umieszczać na niej jakichkolwiek symboli. Flaga Polski jest oznaką patriotyzmu i jednoczy naród, dlatego tak ważne jest, aby w dzień jej święta, biało-czerwona powiewała na domach, balkonach, czy samochodach.
Flaga - ciekawostki
Co to jest flaga? Jest to znak państwa, prowincji, stanu, miasta, gminy, także oddziału wojskowego, instytucji czy urzędu. Jest wykonana z barwnej tkaniny zamocowanej na drzewcu. Należy wiedzieć, że wygląd flagi państwowej nawiązuje do tradycji historycznej terytorium, którego jest znakiem rozpoznawczym.
Flaga narodowa Wielkiej Brytanii, The Union Jack, jednoczy krzyże św. Jerzego, św. Andrzeja i św. Patryka, symbolizujące Anglię, Szkocję i Irlandię. Flagi krajów skandynawskich mają na sobie krzyże; duński Dannebrog (siła Danii) jest najstarszym sztandarem narodowym, używanym od 700 lat.
Flaga szwajcarska inspirowała flagę Czerwonego Krzyża (odwrócone kolory). Znów Sztandar The Stars and Stripes (gwiazdy i pasy), zwany również The Old Glory (stara chluba), to flaga USA: 50 gwiazdek na niebieskim polu wyobraża 50 stanów należących obecnie do unii, a 13 czerwonych i białych pasów przedstawia 13 pierwotnych kolonii. Każdy stan ma również własną flagę. Sztandar prezydenta USA ukazuje orła amerykańskiego w otoczeniu 50 gwiazd.
Należy wiedzieć, że kraje muzułmańskie często umieszczają na swoich sztandarach półksiężycowy emblemat islamu i zielony kolor, również kojarzony z ich wiarą. Podobnie Izrael używa Gwiazdy Dawida i niebieskiego koloru. Flagi Australii i Nowej Zelandii przedstawiają flagę Wielkiej Brytanii wraz z symbolami konstelacji Krzyża Południa. Na sztandarze kanadyjskim znajduje się wzór liścia klonu.
Flagę, używaną jako sygnał, powiewa się dla powiadomienia o nieszczęściu, dołem do góry (odwrotnie niż zazwyczaj). Aby dać wyraz żałobie, spuszcza się flagę do połowy masztu, a pochyla dla oddania honorów. The Blue Peter (niebieski Piotr), niebieska flaga z białym środkiem, zawiadamia o mającym nastąpić odpłynięciu statku; w połowie czerwono-biała informuje, że pilot jest na pokładzie. Warto dodać, że wiele miejscowości i instytucji publicznych oraz linie żeglugowe, szkoły i jachtkluby mają swe własne flagi rozpoznawcze.