Przejdź do treści

Nauka pisania cyfr

Nauka pisania cyferek nie musi okazać się żmudną czynnością. Możemy wykorzystać do tego darmowe arkusze, które są do pobrania na naszej stronie internetowej.

Nauka pisania cyferek po śladzie

Ćwiczenie pisma odręcznego jest bardzo istotne w rozwoju dziecka. Dlatego i z tym nie zwlekajmy za długo, gdy tylko zainteresujemy tematem nasze dziecko. Oczywiście nasza pociecha w ciągu swojego życia nie będzie często używała pisma odręcznego – w końcu już dzisiaj laptopy, tablety, smartfony są na piedestale w naszej codzienności. Nie zmienia to jednak faktu, że samodzielne pisanie nie zniknie – jest praktyczne, a na etapie rozwoju dziecka, bardzo ważne.

Darmowe arkusze do nauki cyferek

Nauka pisania cyferek przebiegnie sprawnie i w miłej atmosferze właśnie dzięki naszym arkuszom. Cyferki do druku można wydrukować na domowej drukarce. Powodzenia w nauce! Niech stanowi super zabawę! Odwiedź też  stronę z szablonami do nauki pisania literek.

Cyferki od jeden do dziesięć do nauki pisania
Nauka pisania cyfry zero do pobrania
Cyferka jeden do nauki pisania po śladzie
Nauka pisania cyfry trzy dla dzieci
Pisanie po śladzie z cyferką cztery
Kolorowanka cyfry pięć do darmowego wydruku
Nauka cyferki sześć do pisania po śladzie
Pisanie cyferki siedem po śladzie
Nauka pisania cyfry osiem po śladzie
Nauka pisania cyferki dziewięć do druku
Nauka-pisania-cyferki-dziesięć-do-druku




Nauka cyferek. Rodzicu, to nie musi być trudne!

Etap zainteresowania literkami oraz cyferkami pojawia się u dzieci szybciej niż myślą ich rodzice. Nim się obejrzą nauka cyferek będzie na porządku dziennym. Jak podejść do tematu racjonalnie i przede wszystkim… na spokojnie? Jest na to kilka sposobów! Przede wszystkim pozytywne podejście! Nauka cyfr to coś naturalnego i naprawdę nietrudnego, szczególnie biorąc pod uwagę dzisiejsze metody oraz pomoce naukowe. Do dzieła!

Nauka cyfr dla dzieci – od czego warto zacząć?

Nauka cyfr dla dzieci

Nauka cyferek to coś więcej niż może nam się wydawać. Na początek warto pamiętać, że nie należy robić nic na siłę. Rodzicielstwo uczy nie tylko cierpliwości, ale także tego, by trafić na ODPOWIEDNI moment. Na wszystko przyjdzie odpowiednia chwila – tak jak na odpieluchowanie, odstawienie od piersi czy od smoczka. Także nauka pisania cyfr powinna zostać wprowadzona, gdy nadejdzie właśnie TEN moment. Najlepiej, by dziecko samo wykazało się zainteresowaniem w tym kierunku. Nauka cyferek może okazać się dla niego niezwykle ciekawa – szczególnie gdy rodzice będą opowiadać o tym temacie – nienachalnie, mimowolnie, na spokojnie. Zresztą każda pociecha jest świetnym obserwatorem – zauważy, że liczby są w życiu istotne, gdyż pojawiają się na każdym kroku. Temat tym bardziej je zaciekawi, gdy będą mieć np. starsze rodzeństwo albo starszych kolegów/koleżanki. Maluchy często wykazują się dużą ambicją i chcą pewnymi umiejętnościami dorównać starszym i co za tym idzie – bardziej rozwiniętym. Dlatego chęć nauczenia się liczb i liter przyjdzie dość szybko.

Rodzice często chcą sami decydować, kiedy pojawia się odpowiednia chwila, by nauka cyferek zawitała w życiu dziecka. Tymczasem starania mamy i taty na nic mogą się zdawać, gdy maluch sam nie wykaże zainteresowania. Dlatego czasem (często?) lepiej poczekać. Wszystkim wyjdzie to na dobre – także samym rodzicom, którzy nie będą się niepotrzebnie frustrować. Nie warto też absolutnie porównywać naszej pociechy do innych. Być może dziecko koleżanki, które jest w podobnym wieku do naszego, potrafi już liczyć. Nauka pisania cyfr nastąpiła bowiem dużo wcześniej, gdyż maluch wykazał taką chęć. To, że nasza córka/nasz syn nadal nie potrafi policzyć do dziesięciu czy napisać na kartce kilku cyfr, nie oznacza, że rozwija się wolniej, ani tym bardziej – że jest gorsze. Z czasem wszystko się wyrówna. Podobnie jest przecież z nauką chodzenia czy mówienia oraz z wieloma innymi umiejętnościami.

Nauka cyferek – kolejne kroki

Chęci i zainteresowanie – mamy to! Super, teraz warto przejść do kolejnych kroków. Najlepiej pomóc dziecku poznawać pierwsze cyfry poprzez super zabawę. Słowo „nauka” kojarzy się wielu osobom z nudą. A przecież wcale nie musi tak być! Także nauka pisania cyferek może okazać się oszałamiającą przygodą. Warto zatem wziąć w ruch oryginalne kolorowanki z cyferkami, wykorzystując do zabawy naklejki. Można pomyśleć także o wykorzystaniu tzw. metody Domana. Nazwa wzięła się od nazwiska naukowca Glenna Domana, który dowiódł, że nauka matematyki u dziecka do trzeciego roku życia może być zbyt skomplikowana, jeżeli będziemy wykorzystywać w niej symbole liczb. O wiele lepszy efekt przyniesie kojarzenie liczb z odpowiednią ilością znaków niż z konkretnym symbolem. Co to oznacza w praktyce? Zastosowanie ekwiwalenty liczb w postaci takich samych znaków, np. wielokątów czy kolorowych kropek.

Nauka cyferek będzie przebiegała efektywniej z zastosowaniem również klocków czy układanek. To nic innego jak dowiedzenie dziecku, że matematyka wykorzystywana jest w codziennym życiu. I jak duże ma znaczenie.  Na rynku znajdziemy sporo gotowych zabawek i gier, które pomagają dziecku oswajać się z cyferkami i liczeniem (np. kolorowe liczydło, które stanie się także świetną ozdobą pokoju dziecięcego). Warto też wprowadzać ćwiczenia w codzienność, wykorzystując do tego każdą nadarzającą się okazję. Na kolację przyjdą goście? Poprośmy dziecko by dostawiło odpowiednią ilość krzeseł dla cioci, wujka i ich pociechy. Na pewno da radę!