Przejdź do treści

Nauka pisania liter

Jak nauczyć dziecko literek? Rodzicom zależy na tym, by ich pociecha w miarę szybko nauczyła się pisać. Trudno się dziwić – umiejętność pisania to, można powiedzieć, swego rodzaju przełom w dorastaniu malucha. Jak i kiedy zacząć uczyć dziecko pisania? Czy będzie to długi i żmudny proces najpierw kreślenia szlaczków, a potem próby napisania liter?

Nauka literek po śladzie dla dzieci

Warto pamiętać, że proces nauki zaczyna się dużo wcześniej niż przy biurku. Potem łączy się również z nauką czytania. Do nauki pisania liter warto zastosować literki do wydruku – specjalne szablony, które można pobrać z naszej strony sprawdzą się doskonale!

Wydawać by się mogło, że nauka czytania i pisania, skoro rzeczywiście idzie ze sobą w parze, jest podobna. Nic bardziej mylnego – to zupełnie inny proces i mechanizm. Czytanie przychodzi zazwyczaj łatwiej – mogą się go nauczyć już bardzo małe dzieci – okazuje się, że nawet dwulatki mogą rozpoznawać wyrazy po wcześniejszym treningu. W przypadku pisania wygląda to nieco inaczej – to proces długofalowy, który obejmuje wykształcenie sprawności rąk (tzw. motoryka mała) oraz współpracy pt. “ręka-oko” (koordynacja wzrokowo-ruchowa). Kiedy warto zacząć cały proces nauki pisania? Najlepiej już około… 3 roku życia. Na początku oczywiście podejmujemy różne aktywności, które opierają się na zabawie oraz ćwiczeniu całego ciała.

Nauka pisania liter karty pracy

Na naszej stronie bezpłatnie dostępna jest nauka liter do druku. Wystarczy pobrać specjalnie przygotowane szablony, by cieszyć się wygodnym narzędziem do wspólnych ćwiczeń pisania. Taka nauka pisania liter polega przede wszystkim na pisaniu po śladzie, co jest bardzo wygodne, szczególnie gdy ćwiczenia zaczynamy z bardzo małym dzieckiem. Literki do wydruku, a właściwie szablony liter do druku, można pobrać szybko i łatwo jako PDF w formacie A4. Wystarczy je potem wydrukować na domowej drukarce i jesteśmy gotowi do nauki.

Takie literki do nauki pisania to nie tylko super narzędzie, ale też wielka frajda dla dzieci. Potraktują to jako super zabawę. A jeżeli maluch podchodzi do czegoś jak do rozrywki, to oczywistym jest, że lepiej zapamiętuje i szybciej się uczy. To co? Nauka liter online czeka już na wszystkie dzieci i rodziców! Nie zapomnij też odwiedzić strony z szablonami do nauki pisania cyfr.

Powodzenia w nauce! Z naszymi szablonami na pewno będzie przyjemna i efektywna.

Nauka pisania liter po śladzie - litera A, a, ą
Nauka pisania liter po śladzie - litera B, b
Nauka pisania liter po śladzie - litera C, c, ć
Nauka pisania liter po śladzie – litera D
Nauka pisania liter po śladzie litera - E, e, ę
Nauka pisania liter po śladzie - litera F, f
Nauka pisania literek po śladzie – litera G, g
Nauka pisania liter po śladzie - litera H, h
Nauka pisania liter po śladzie - litera I, i
Nauka pisania liter po śladzie - litera J, j
Nauka pisania liter po śladzie - litera K, k
Nauka pisania liter po śladzie - litera L, l
Nauka pisania liter po śladzie - litera eł z kreską
Nauka pisania liter po śladzie - litera M, m
Nauka pisania liter po śladzie - litera N, n
Nauka pisania liter po śladzie - litera O, o
Nauka pisania liter po śladzie - litera Ó, ó z kreską
Nauka pisania liter po śladzie - litera P, p
Nauka pisania liter po śladzie - litera R, r
Nauka pisania liter po śladzie - litera S, s
Nauka pisania literek po śladzie - litera Ś, ś
Nauka pisania liter po śladzie - litera T, t
Nauka pisania liter po śladzie - litera U, u
Nauka pisania literek po śladzie - litera W, w
Nauka pisania literek po śladzie - litera Y, y
Nauka pisania literek po śladzie - litera Z, z
Nauka pisania liter po śladzie - litera Ź, ź
Nauka pisania liter po śladzie - litera Ż z kropką




Nauka pisania dla dzieci - co na początek?

Okazuje się, że mnóstwo dzieci, które zaczynają naukę w szkole, nie do końca potrafią pisać. Oczywiście nie ma się co przejmować - w końcu część nauki w podstawówce stanowi nic innego jak nauka czytania i pisania właśnie. Warto jednak wyraźnie obserwować dziecko na etapie np. zabaw. Może się okazać, że maluch wykazuje nie do końca wysoką sprawność ruchową - wówczas może to mieć wpływ również na powolną naukę pisania.

Pisanie liter

Zwróćmy także uwagę na tzw. czynności samoobsługowe - jak dziecko korzysta z toalety, czy samo dobrze radzi sobie podczas jedzenia, ubierania się itd. Być może warto skonsultować się z terapeutą integracji sensorycznej, jeżeli czynności te przebiegają wolno i nieporadnie. Naukę pisania zaczynamy na placu zabaw - usprawniamy partie ciała, które biorą udział w pisaniu. Oczywiście chodzi głównie o dłonie, ale nie tylko. Dziecko powinno ruchowo bawić się jak najwięcej - skakać, turlać, przechodzić przez przeszkody, bawić się w piasku itd.

Zanim rozpocznie się intensywna nauka pisania, warto wyćwiczyć dłoń oraz palce - przydadzą się takie akcesoria jak plastelina czy piasek. Można zachęcać także dziecko do wspólnego gotowania - sprawdzi się np. lepienie pierogów. Koniecznie zadbajmy także o ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej (współpraca oczu i rąk oraz opanowanie stron lewa i prawa). Tu sprawdzą się takie aktywności jak rzucanie piłeczki do celu, budowanie z klocków, gra w memory, puzzle itd.

Prawidłowa pozycja i chwyt długopisu

Niezwykle ważna jest prawidłowa pozycja, w której dziecko zaczyna naukę pisania. Wbrew pozorom nie jest ona taka łatwa do osiągnięcia - nierzadko zostaje zaburzona z racji nieprawidłowego ustawienia czy np. doboru mebli. Biurko powinno być dobrze oświetlone - najlepiej by stało przy oknie. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to wystarczy dobrej jakości lampka. Jeżeli dziecko jest leworęczne, to światło powinno padać z prawej strony i odwrotnie. Maluch musi siedzieć prosto - kąt prosty ma utworzyć się w czterech miejscach - pomiędzy łokciem a ramieniem, pomiędzy brzuchem a udami, w kolanach - pomiędzy łydkami a udami, pomiędzy stopami opartymi o podłogę (lub podpórkę). Zwróćmy uwagę, by odcinek lędźwiowy przylegał do krzesła. Należy zwrócić także uwagę na prawidłowe trzymanie długopisu. Właściwy chwyt można wymusić specjalną nakładką, którą dostaniemy np. w sklepach papierniczych.

Warto wskazać dziecku instrukcję poprzez opowiedzenie bajki - dwa palce okrążają długopis/pióra i dają sobie buzi (palec wskazujący oraz kciuk). Środkowy palec wówczas je podgląda, a serdeczny i malutki nie chcą tego widzieć i się chowają. Ćwiczenia wprowadzające to głównie kreślenie drogi w labiryncie, kolorowanie i rysowanie. Potem przychodzi etap szlaczków - od największych do bardziej drobnych. Warto skorzystać też z pomocy naukowych - przydadzą się literki do nauki pisania. Specjalne arkusze można wydrukować z naszej strony.